Vlastivědná vycházka po Maxičkách

místo

Maxičky

Vycházku na sobotu 12. 10. připravil místní Nikolaj Lesev, který účastníky seznámí s nejvýznamnějšími budovami Maxiček.

Sraz je v 10.00 hodin na konečné stanici linkového autobusu č. 210, na návsi Maxiček v blízkosti známého Dřeváku.

Odjezd z Děčína je v 9.31 hodin z autobusové stanice linky č. 210 u vlakového hlavního nádraží.

Vycházka je volena v nenáročném terénu (po asfaltové nebo zpevněné cestě) o celkové délce cca 3 km.

 

Při vycházce se zastavíme u nejstarších dochovaných domů a u nejvýznamnějších místních staveb (býv. zotavovna-hotel, hájovna, Schichtova vila, budova hostince  Jägerhaus, kasárna).

Na zpáteční cestě lze navštívit restauraci Dřevák, která se nachází nedaleko návsi. Proti Dřeváku je k dispozici i malé parkoviště.

 

Na severní planině nad vesnicí si popovídáme o lesu a zdejších cestách, které zde byli již před založením Maxiček. V případě zájmu lze vyrazit do okolního hlubokého lesa na sběr hub.

 

Cílem vlastivědné procházky je seznámit účastníky s historií a současností Maxiček, které byly založeny hrabětem Maxmiliánem Thunem před 350 roky (v r. 1671, resp. dle jiných pramenů r. 1669). Vesnička Maxičky (Maxdorf po svém zakladateli) měla za úkol chránit rozsáhlé lesy a zajišťovat bezpečnost před loupeživou čeládkou.

 

Ves byla rovněž určena pro ubytování lesních dělníků, kteří pečovali o zdejší les. V 19. století a v první polovině 20. století byla hojně navštěvována nejen německými turisty, ale i obyvateli Děčína, kteří zde například využívali velký rybník jako přírodní koupaliště.