Jaroslav Šafr – keramika

místo

Oblastní muzeum v Děčíně, přízemí vlevo

trvá do

Název říká vše. Ale web ne, chce to vidět na vlastní oči.

Jaroslav Šafr vystudoval dva vysokoškolské obory, ale ve 30 letech si uvědomil, jak moc mu chybí práce rukama. Tak se dostal ke keramice...

Navrhoval a vyráběl různé propagační a upomínkové předměty, mimo jiné pro muzejní prodejnu na zámku Český Krumlov a podobné typy prodejen na dalších zámcích v České republice, Pražský Hrad nevyjímaje. Propagační magnety vytvořil i pro výstavu „Valdštejn“ ve Valdštejnské jízdárně v Praze, z jeho ruky pochází také propagační předměty pro Muzeum Karla Gotta v Jevanech. Pro reprezentativní prostory Hospodářské komory v Kaiserštejnském paláci vytvořil model Malostranského náměstí, jak vypadalo na konci 17. století, pro společnost Stephen Smith.

V Míšni vznikl soubor modelů míšeňských domů. Modely historických budov vyrobil i pro Aldstadtviertel St. Michael v německém Fürtu, model pražského hotelu Savoy potom pro rakouskou firmu Wiena International a mnoho dalších. Současně se začal věnovat autorské keramice a s ní se zúčastnil mnoha výstav v ČR, v Dánsku, Německu, Francii, Itálii aj.

Jaroslav Šafr je autorem sochy pro interiér centrály deníku MF Dnes v Praze a Evropské ceny prevence kriminality pro Ministerstvo vnitra ČR (2011 - 2013).

Od roku 2020 pracuje zároveň v dětském domově se školou v Jiříkově, kde se věnuje výtvarné práci s dětmi, zejména keramice. Některé z výrobků dětí uvidíte i na této výstavě.